Yangın Kontrol Paneli Fiyatları

Yangın önemli bir afet türü olarak geçmekte olup ve kontrol edilmesi, takip edilmesi esas hale gelmiştir. Bilindiği gibi Türkiye ülkesinde ormanlar yanmıştır. Yangın sadece ormanlarda değil yangını çıkartabilecek her bağlantının olduğu her bölgede oluşabilir. Bu doğal afette maddenin ısı ve oksijeni birleşir.

Bunun sonucunda da alev yani yanma reaksiyonları oluşur. Yangının olduğu yerde maddi hasarlar oluşur. Bunun yanında ekolojik denge zarar görür. Bölgede yaşayan canlılar olumsuz etkilenir hatta yaşamlarını bile kaybedebilir. Yangının oluştuğu coğrafi alan büyük hasara uğrayabilir. Aynı zamanda yangın durdurulmadığında da hızla yayılır. Bu da zararı iki katına çıkarabilir. Yangın kontrol panelleri dedektör denilen araçlarla bilgileri işler ve sistem durumuna karar verir.

Bu cihazlar yangın ihbar sistemlerinin bağlı olduğu cihazlardır. Uyarılar gelir. Cihaz uyarı türüne karar verir ve uyarıdan gelen bilgiyi işler. Durum bu kadar önemli olunca kişi ve kurumlar da yangını kontrol altına alan bu cihazların fiyatlarını merak eder.

Yangın kontrol paneli fiyatları nedir? sorusu araştırılmaya değer bir sorudur. Örneğin sekiz zonlu yangın kontrol paneli fiyatı 2000 TL olabilir. Bu fiyat indirimli olduğunda 1500 TL ye kadar düşebilmektedir. 4 zorlu yangın alarm paneli ise 1100 TL olarak piyasada geçer. Buradan da anlayacağımız gibi fiyatlar yangın kontrol paneline göre ve indirim oranına göre değişkenlik gösterebilir.

Yangın Kontrol Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Kontrol paneli denildiğinde akla sistemin beyni gelmektedir. Bu beyin üretilen teknolojiye göre yangınla ilgili bilgileri cihaza uyarı niteliğinde verir. Aslında bir alarm gibi ses çıkarır. Sadece bununla da kalmaz verilen bu uyarıyı ya da alarmı sisteme yani cihaza ekler. Siz de cihazdan kontrolü sağlayabilir ve uyarıları görebilirsiniz.

Adresli sistemler, konvansiyonel sistemler ve hava örneklemeli yangın algılama sistemleri kontrol panellerinin üretildiği teknolojiye göre çeşitleridir. Yangın algılama sistemleri arasında yer alan konvansiyonel sistem günümüzde çok fazla tercih edilmeyen seçenektir. Bu seçenek yerini büyük ölçüde adresli sisteme bırakmıştır.

Anolog ve interaktif sistemler de adresli sistemin seçenekleridir. Burada küçük yerler için konvansiyonel sistemleri tercih edebilirsiniz. Adresli sistemleri daha büyük binalar ve yerler için kullanabilirsiniz.

Yangın Kontrol Paneli Ne İşe Yarar?

Yangın kontrol paneli ürünleri çeşitli özelliklere sahip olur. Genel olarak hepsinin ortak özelliği yangınla ilgili uyarı vermektir. Fakat bu araçlar kullanılacak yere yani binaya göre şekillenebilir. Yangını algılama güçlerine göre de çeşitli fiyatlarda piyasada yer alır. İçerik ne kadar zenginleşirse fiyatı da o kadar artabilir. İşte yangın kontrol panelinin yaradığı işler şöyle sıralanır;

·         Yangın olma ihtimalinde yangının başlangıç süresini tespit eder.

·         Uyarı elemanları sayesinde birimlere müdahale edebilir.

·         Söndürme sistemlerini de uyarıları sayesinde ikaz edebilir.

·         Tehlikeli olabilecek bölümleri devre dışı bırakabilir.

·         Yangının olduğu yerin boşaltılması için zaman kazandırır.

·         Ev, ofis, fabrika, binalar, hastahaneler, alışveriş merkezleri, okullar gibi çeşitli yerlerde kullanılabilen jenerik sistemlerdir.

·         Bu sistem yangını algılama paneline sahiptir.

·         Yangın kontrol paneli çeşitli elemanlardan oluşur. Bu elemanlar buton, siren, dedektör, flaşör ve benzerleridir.

·         Yangın kontrol panelinde yer alan alarm sistemi de bu elemanları devreye sokar.

Çeşitli algılama ürünlerinden meydana gelen yangın kontrol paneli kullanmak hayati önem taşır. Belki de bu panel sayesinde başlayacak olan bir yangın daha başlamadan yok olur. Özellikle de hastahane, okul gibi toplu yaşam alanları binalarında mutlaka yangın kontrol paneli ürününe yer verilir.

WhatsApp Destek